Ako zariadiť obývačku? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi

Obývačka je najdôležitejšia miestnosť spoločenskej časti vášho domu alebo bytu. Okrem toho, že v nej trávite čas s celou rodinou, vítate v nej aj návštevy. Ako si zariadiť modernú, útulnú a zároveň praktickú obývačku, ktorá vám bude vyhovovať aj o niekoľko rokov?

Plánujte a spravte si prieskum

Na začiatku je najdôležitejšie vedieť, čo vlastne hľadáte. Ujasnite si, v akom štýle bude vaša obývačka zariadená, aké farby preferujete, či chcete obývačkovú stenu alebo vám bude stačiť komoda, vitrína a TV stolík. Dôležité je aj to, koľkým ľudom by mala poslúžiť.

Určite premýšľajte aj nad doplnkami ako sú koberce, závesy či dekoračné predmety a podobne. Obývačka by mala byť útulná, ale nie preplnená, aby stále pôsobila vzdušne a príjemne. Keď budete vedieť, čo hľadáte, môžete si spraviť prieskum e-shopov aj kamenných predajní. Ak si nie ste istý, čo presne hľadáte, určite v nich nájdete aj inšpiráciu.

Pohodlné miesto na sedenie

Sedacia súprava alebo pohovka sú základom každej obývačky. Ide o pomerne výrazný kus nábytku, ktorý neraz zaberá väčšiu časť miestnosti. Určite preto treba pracovať aj s dispozíciou a veľkosťou obývačky.

obývací pokoj

Priestranná obývačka ponúka takmer neobmedzené možnosti, takže si môžete vybrať sedaciu súpravu s pohovkou a kreslami, obľúbenú sedačku v tvare L alebo priestrannú sedačku v tvare U. Dopriať si môžete aj relaxačné kreslo, z ktorého sa bude televízia sledovať hádam najlepšie, ale oceníte ho aj pri čítaní alebo poobednej sieste.

Ak máte menšiu obývačku, budete musieť nad typom a umiestnením sedačky premýšľať trochu viac. Vhodnejšie sú skôr pohovky pre dve až tri osoby, alebo menšie sedačky v tvare L, ktoré vám umožnia využiť aj roh. Pokiaľ vám to priestor dovolí, môžete pohovku doplniť taburetom či kreslom.

Podstatnym faktom je aj to, koľko osôb v domácnosti žije, a teda koľko ich bude sedačku využívať. Aj s menším priestorom sa dá pracovať a zariadiť ho tak, aby ste boli všetci spokojní.

Praktický konferenčný stolík

Keď máte sedačku, pohovku a relaxačné kreslo, treba k nim doladiť aj konferenčný stolík masív. Masívne drevo je nadčasová a trvácna záležitosť, takže s ním určite nešliapnete vedľa. Jednoduchý stolík s drevenou doskou a kovovými nohami sa hodí takmer ku každému štýlu.

Ak vám drevo celkom nesedí, alebo nechcete do stolíka investovať väčšiu sumu, očariť dokážu aj konferenčné stolíky z drevotrieskovej dosky. Ta môže mať najrôznejšie dekory vrátane tých, ktoré vyzerajú ak prírodné drevo. Doska stolíka môže byť vyrobená aj z tvrdeného skla alebo kameňa, nohy sú spravidla kovové, drevené alebo drevotrieskové.

Okrem toho, že by stolík mal ladiť so štýlom obývačky, treba myslieť aj na jeho praktickú stránku. Stačí vám iba jednoduchý stolík, alebo využijete aj poličku, skrinku alebo zásuvky na niekoľko maličkostí, knihy alebo časopisy? V oboch prípadoch sú ponuky bohaté, a to najmä v e-shopoch, takže sa vám určite podarí nájsť perfektný stolík.

Published by acron.sk