Domčeky pre záhradných návštevníkov


Aj na malých záhradkách či dvoroch to prekypuje živočíchmi. Snažia sa nájsť si úkryty, či už pred zimou, slnkom alebo na založenie nového potomstva. Často sa potom stáva, že sa objavujú diery vo fasádach,  stopy hliny pod balkónmi a mnoho ďalších prekvapení. Nemusíte však čakať kým u vás takéto miesto vytvoria, môžete im ho pripraviť sami.

ptačí budky

Vtáky
Domčeky pre vtáky sú azda najznámejším, čo ľudia poznajú. Rôzne búdky, kŕmidlá, a k tomu  krmivo dostať kúpiť takmer všade. Vtáčie búdky si s ľahkosťou spravíte aj doma,  no či už pri kúpe alebo majstrovaní treba rozmýšľať nad tým, aké vtáčiky by ste tam chceli mať, pretože nie všetkým vyhovuje rovnaký druh. Môžete teda porozvešať viac typov a uvidíte, ktoré vtáky pôjdu do širších domčekov, ktoré na vstup potrebujú celkom malú štrbinu, alebo ktorým stačí celkom maličká guľatá búdka v tvare hniezda.

dřevěný domeček

Hmyz
Hmyz sa môže usalašiť naozaj takmer všade. Slama, piliny, diery v dreve, tehle či hline, staré myšacie diery, škáry na dverách, či netesnosti v omietkach. Domček pre hmyz je teda veľmi jednoduchá záležitosť, znova však platí, že čo je dobré pre včelu, nie je dobré pre motýľa. Okrem domčekov môžete vymyslieť rôzne napájadlá, napríklad v letnom období stačí spraviť misku s vodou a do nej kamene aby mali kde pristáť. Tak isto aj výsadba niektorých druhov rastlín priláka do vašej záhrady množstvo užitočného hmyzu.

Netopiere
Už sa vám asi stalo, že ste našli na povale, či v starej šope netopiera. Netopiere si hľadajú aj štrbiny vo fasádach, či stromoch a patria medzi najväčších likvidátorov komárov. Za noc ich môžu požrať aj tisíce. Búdka pre netopiere sa dá opäť spraviť aj doma, je však potrebnejšie pozrieť si nejaké odporúčania, aby ste neboli sklamaní, že ani po rokoch sa tam netopiere nenasťahujú. Búdky sa dajú samozrejme kúpiť aj hotové, dobrým typom je potrieť zvnútra hotový príbytok ich vlastným trusom. Netopiere sa totiž riadia pravidlom, že kde už niekto bol, tam nemôže byť predsa zle.

budky

Ježkovia, veveričky, žaby
Že vás ani nenapadlo spraviť domček pre ježkov? Aj to je možné. Pokiaľ nemáte v záhrade hustejšie kríky, alebo miesta kde by si mohli pozaliezať, dajú sa spraviť napríklad prútené iglu, alebo drevené búdky, či starý kvetináč vhĺbený do zeme. Ak nájdete ešte koncom novembra behať ježka po záhrade, nie je dostatočne vykŕmený na zimu. Ak chcete ježka prikŕmiť a neviete čím, majú napríklad veľmi v obľube mačacie granule. Tak isto ako pre vtáčiky, môžete spraviť aj búdky či kŕmidlá pre veveričky, a kto má možnosť mať doma mini jazierko alebo mokrejšiu časť, môže skúsiť aj domček pre žaby. Napríklad otočiť starý kvetináč. Fantázií sa medze nekladú. 

Published by acron.sk