Caniscross– zvláštne druhy športových aktivít


Caniscross – možno ste sa s týmto slovom stretli, možno nie. V preklade je to akási turistika so psom. Ak si ale niekto myslí, že to je len obyčajná prechádzka so svojím štvornohým miláčikom, je na veľkom omyle. Ako pes, tak i jeho majiteľ sa musí na túto súťažnú disciplínu dôkladne pripraviť. Kondička je v tomto prípade základ. Nie je väčšia hanba, ako po pol kilometri čakať na záchranku, aby Vás na pokraji kolapsu doviezli domov. No nie je to iné ani pri Vašom psíkovi. Ak nemá dobre vypracované svalstvo a vôbec nie je naučený na chodenie a prekonávanie dlhých tratí, na caniscross ho ani nenahlasujte.
 zapřažený retrivr
Ako to vyzerá?
 
Pes je o človeka pripnutý stredne dlhou šnúrou, vďaka čomu má človek psa pod kontrolou a taktiež ho pes trochu ťahá, čím človeku napomáha v chôdzi.
 
Dôležitá je príprava
 
Bez prípravy ani na krok! Ak ste sa už rozhodli pre takýto druh športu, treba si vypestovať dobrú výdrž a silné pľúca. Rýchla chôdza alebo beh ťažkým terénom je neraz ťažšie, ako cvičenie v posilňovni. To isté platí pre psa – ak je to len taký gaučový psík, určite musí s tréningom začať postupne a pozvoľne, aby ste mu po zdravotnej stránke neublížili. Chodievajte na pravidelné vychádzky, niekoľko krát denne a postupne čas strávený vonku predlžujte. Taktiež je dobrá príprava chodenie do kopca – aktivuje to príslušné svalstvo na nohách, ktoré sú pri tomto druhu športu základom.
turisticé boty 
Nezanedbateľný nie je ani výcvik
 
I keď sa vám môže zdať, že ide len o šport, ktorý prevádzate so psom, nie je to úplne tak – pes musí byť aj vychovaný, aby nenapádal iné psi či ľudí, nenaháňal divú zver, čo prebehne popri trati, alebo celkovo ovládal základnú poslušnosť. Nie je nič horšie ako to, že v strede trati chytí Váš pes stopu nejakej zvery a bude Vás za sebou ťahať ako vlečným lanom. Nieto, že určite nevyhráte, ale môže to byť aj dosť nebezpečné. Taktiež je zaručená úplná diskvalifikácia, keď Váš pes niekoho napadne – či už človeka alebo psa.
 
Je to hlavne zábava
 
Ak ste ale dobrým adeptom na caniscross (máte príslušnú kondičku, pes pozná základné povely, je nekonfliktný a pod kontrolou) môžete začať s týmto športom! Určite to bude pre vás i Vášho maznáčika úžasná zábava a určite je to pre Vás oboch zdraviu prospešná aktivita. Čo môže byť lepšie, ako so svojím psom tráviť celý deň na čerstvom vzduchu?

Published by acron.sk