Kamene s modrou krvou


Kúsok kameňa po ktorom túži každá žena – diamant. Lesk a jas z kúsku kamienka dokáže na seba upútať pozornosť všetkých okolo. Malý lesklý kamienok, ktorý je symbolom čistoty, elegancie a v neposlednom rade aj bohatstva. Nie len diamant je drahokamom. Drahokamy sú staršie ako ľudstvo samotné, nikdy nevyšli z módy, stále boli, sú a budú luxusnými doplnkami žien po celom svete.
Do tejto elitnej skupiny kameňov patrí viac druhov nerastov. Možno niektorý z nich máte doma.

šperk

Diamant– biely, priezračný kameň. Cena diamantov sa pohybuje okolo 3000 dolárov za 1 karát (0,2g). Môže to byť aj viac, alebo menej, v závislosti od veľkosti a kvality kamienku (farba, brus, čistota). Vo svete sa objavili ale aj farebné diamanty. Môžete sa stretnúť s diamantmi kanárikovo žltými, ružovými, červenými, zelenými alebo hnedými. V poslednej dobe sú najžiadanejšie ružové diamanty.

Smaragd– zelený priezračný kameň, ktorý svoju farbu získal vďaka obsiahnutému chrómu. Sýto zelený odtieň je najdrahší a najvzácnejší. Nájdu sa aj zeleno- žlté a modro – zelené smaragdy. Ich cena už nie je taká vysoká ako pri zelených smaragdoch. Tieto smaragdy už obsahujú aj vanád, alebo železo a to uberá ich kvalite. Prvotriedny smaragd jedinečnej farby môže byť  drahší ako diamant rovnakej váhy.

diamant

Rubín– jasne červený priezračný drahokam. Rubín je vzácna odroda korundu. Aj keď najčastejšie je červený, nájdete aj ružové, alebo hnedo – červený odtieň. Najvzácnejšia farba tohto kameňa má názov „holubia krv“.

Zafír– najčastejšie má modrú farbu, ale vyskytuje sa aj v žltej, zelenej alebo ružovej farbe. Čím tmavšia farba tým vyššia cena. Zafír je drahší ako rubín – má vyššiu tvrdosť. V tvrdosti mu patrí druhá priečka, hneď za diamantom. Tak isto ako rubín, aj zafír je odrodou korundu (hovorí sa, že zafír a rubín sú bratia).

opál

Drahý opál– tento nerast obsahuje celé spektrum farieb. Trbliece sa všetkými farbami dúhy – opalizuje. Sú biele, priezračné, čierne, ohnivé a sklenené opály. Každý z nich je výnimočný svojou hrou farieb. Práve pre hru farieb je opál zaradený do skupiny drahokamov. Drahé opály sa ťažili svojho času aj na Slovensku. Existuje aj obyčajný opál. Tento druh opálu neopalizuje – nehrá farbami. Preto nie je vhodný do šperkov. 

Published by acron.sk