Prečo leopardy vyťahujú svoju ulovenú obeť na strom?


Túto otázku si položila aj nezisková organizácia Panthera a po vypracovaní štúdie priniesla odpoveď. Táto štúdia sledovala leopardy z juhoafrickej rezervácie Sabi Sand Game Reserve a zistila, že leopardy tu lovia minimálne 40 rôznych druhov koristi, od hydiny po mladé žirafy.

Vynášanie obetí do korún stromov však nie je žiadna hračka. Obeť väčšinou váži polovicu až 1,5-násobok ich vlastnej hmotnosti. Známe sú však prípady, keď leopard vyvliekol hore žirafu vážiacu 300 kg, čo bolo odhadom 5x viac ako vážil on sám. Pre porovnanie, keby si chcel človek svoju stravu obdobne uložiť, musel by naraz zdvihnúť asi 2000 Big Macov a vyšliapať dve poschodia.

gepard

Leopardy si do korún stromov pritom vynášajú asi polovicu zo svojich úlovkov, ktoré im potom ukradnú len v asi tretine prípadov. Ak to neurobia, riskujú, že si ich pochúťku privlastnia levy alebo hyeny. Istejšie je vyhliadnuť si nejaký dostatočne pevný konár. Ten môže byť vzdialený aj niekoľko sto metrov a po dovlečení koristi pod strom sa s ňou vydriapu do výšky aspoň 10 m. Celú operáciu musia vykonať čo najrýchlejšie, pretože zvuky boja a pach krvi lákajú iné dravce.

Hyeny len nesedia a nečakajú na vhodnú obeť, ale sliedia, stopujú leopardy a až v polovici prípadov sa svorka teší z ľahko zarobeného jedla. Svorka hyen ho ukradne každému nedostatočne rýchlemu alebo nerozhodnému leopardovi, alebo leopardovi, ktorý mal skrátka len smolu. Predátora jednoducho odignorujú a bežia mu vytrhnúť korisť z tlamy. Len zriedka sa stane, že má veľký samec šancu proti svorke zbojníkov.

Ak sa im raz podarí vyjsť s ňou na strom, hyeny z koristi niečo budú mať len vtedy, ak náhodou spadne zo stromu. Aj v korunách stromoch sa však nájdu aktívni zlodeji a ich potrava nie je v bezpečí pred inými. Na strom sa môžu vyšplhať levy. Čo je však prekvapivé, levy tvoria len malú časť z počtu zlodejov v korunách. Zvyšok tvoria iné leopardy! Leopardie samce často zacítia samicu s potravou a prídu sa najesť.

leopard

Na driapanie sa s potravou do korún stromov môže byť aj niekoľko ďalších dôvodov, napr. vyvlečená potrava sa môže pomalšie kaziť. Hlavným dôvodom však ostáva fakt, že leopardie zásoby sú hore bezpečnejšie uložené.

Published by acron.sk