Revolúcia CubeSat mení spôsob, akým vidíme svet

Podobný – a celkom pravdivý – príbeh možno povedať o novom plagáte dieťaťa vesmírneho priemyslu, CubeSat. Jeho rozmery boli určené veľkosťou čiapočky Baby.
 
Telekomunikačný satelit Artemis sa začal v roku 2001 a vážil viac ako tri tony. Bolo to 8 metrov vysoké a každý z dvoch solárnych panelov bol taký dlhý ako autobus.plyšové žáby.jpg
 
S tým veľkým priestorom a hmotnosťou, s akou by ste si mohli zahrať, bolo pokušením zabaliť do satelitu viac a viac vybavenia. Bolo by to však stále drahšie – nehovoriac o povzbudzovaní lenivého myslenia.
 
"Ak máte dosť miesta na to, aby ste všetko vložili, skončíte s tým príliš opatrne," hovorí prof. Twiggs. Takže on a jeho kolega sa rozhodli, že študenti potrebujú obmedzenie.
 
Profesor Twiggs šiel do svojho miestneho obchodu, kde si všimol hračku Beanie Baby, ktorá bola úhľadne zabalená v krabici. Vrátil sa do triedy, položil krabicu na stôl a povedal svojim študentom: „Váš satelit musí byť schopný zapadnúť do tohto boxu.“
 
A táto vzdelávacia výzva sa vyvinula v praktický štandard pre celú novú generáciu malých satelitov.
 
50 vecí, ktoré robili moderná ekonomika, zdôrazňuje vynálezy, nápady a inovácie, ktoré pomohli vytvoriť ekonomický svet.
 
CubeSat je mierne nesprávne pomenovanie: jednotka skutočne meria 10 cm x 10 cm po 11,35 cm. CubeSats môže byť niekoľko veľkých jednotiek, ale stále majú veľkosť krabičky na topánky a vážia kilogramy namiesto ton.
 
Jeden plánovaný CubeSat, Lunar Flashlight, sa zameriava na obežnú dráhu Mesiaca, odrážajúc slnečné svetlo do hlbokých kráterov a analyzujúcich svetlo, ktoré sa odrazí späť.žárovka.jpg
 
Projekt Asteroid Scout v blízkosti Zeme zhromaždí údaje z asteroidov a pošle svoje zistenia späť na zem.
 
Ale teraz je väčšina CubeSats navrhnutá tak, aby nasnímala obrazy našej planéty zhora. Základné zložky: smartfónový procesor, solárne panely, fotoaparát a niektoré batérie.
 
CubeSats sú lacné, aby sa a lacné začať. Tradične by celý proces od začiatku až po spustenie veľkého satelitu mohol stáť 500 miliónov USD (394 miliónov libier). Dalo by sa dostať CubeSat na obežnú dráhu zeme pre bližšie k 100.000 dolárov.
 
Veľké rakety, ako napríklad Ariane 5 Európskej vesmírnej agentúry alebo ruský Sojuz-2, sú vysoké asi 50 metrov.
 
Ale CubeSats a iné malé satelity môžu jazdiť na oveľa menších raketách súkromného sektora, ako napríklad 18-metrová raketa Electron, ktorá bola spustená z novozélandskej základne Rocket Lab.

Published by acron.sk