Vplyv nakupovania na Zem?

Planéta sa od doby ako sa začali vyrábať plasty začala až prehnane znečisťovať. Ľuďom sa táto situácia vymkla z pod kontroly a to, čo spôsobili, si začínajú uvedomovať až teraz. Čiže vtedy, keď je to už na relatívne zlej úrovni. Čím ďalej, tým viac sa snažíme tieto problémy riešiť a redukovať.
Rozmýšľali ste už však niekedy nad tým, čo všetko stálo za výrobou nejakého kusu oblečenia, ktoré si chceme kúpiť? A aký to má vplyv na našu planétu? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Čo je to Fast fashion?
Týmto pojmom sa označujú kolekcie cenovo dostupných značiek, ktoré vznikajú ako odozva na najnovšie dizajnérske trendy. Zatiaľ, čo iné obchody si dávajú vyrábať oblečenie počas doby 6 mesiacov, firmy, ktoré zásobujú takéto obchody dokážu vyrobiť a poslať oblečenie počas doby 2 týždňov. Tento proces výroby však koľkokrát je vykonávaný v priam až neľudských podmienkach, a zamestnávateľom sa platia len malé peniaze, je to len lacná pracovná sila, aj keď by si zaslúžili omnoho viac.
Keďže sa pri Fast fashione vyrába neskutočne veľké množstvo oblečenia, je na to potrebné aj veľké množstvo látky, čo oberá našu planétu aj o zdroje, pretože mnoho oblečenia sa v dnešnej dobe dokonca vyrába z ropy.
Mnoho firiem sa však už zaviazalo, že prestane čerpať z prírodných nevyužitých zdrojov a začnú recyklovať staré oblečenie. Avšak toto si vyžaduje trpezlivosť a dlhodobú snahu zo strany firmy pre dobro našej planéty.

šicí stroj

Avšak pomôcť môžete aj vy. A to tým, že prestanete nakupovať zbytočné kúsky do vášho šatníku, a začnete si ho recyklovať. Máte tam nejaké kúsky, ktoré ste už dlho neobliekli? Vytiahnite ich znova von a trošku prevetrajte. Veď móda sa neustále opakovane vracia, takže nemôžete nič pokaziť. Takisto sa naučte nenakupovať až priveľmi často, keď tak si spravte raz za čas jeden veľký nákup. A keď sme už pri nakupovaní, vkladajte peniaze do kúskov, ktoré budete môcť využívať dlhodobo.

Published by acron.sk