Všimajte si reč vašich nôh

Organizmus človeka je zložitý systém, tvoriaci dokonalý celok, o ktorý je nutné sa starať. Jednou zo súčastí tela človeka sú končatiny, dolné a horné. A práve pri nohách dochádza v mnohých prípadoch k ťažkostiam v podobe kŕčových žíl. Aj tu je dôležitá prevencia, skoré odhalenie ochorenia môže končatiny aj zachrániť.

lekár, komunikácia

Cievy, nazývané aj žily, privádzajú krv z tkanív a orgánov do srdca, čo im umožňuje gravitácia, ale pomáhajú im aj špeciálne chlopne, ktoré sa nachádzajú v každej žile. Tie majú za úlohu zabrániť spätnému toku krvi, no ak sa stane, že sa poškodia, už nemôžu vykonávať svoju funkciu a vtedy krv plynie opačným smerom. Vo vnútri žily tak vzniká vysoký tlak, ktorý sa prejaví expanziou, čo znamená, že krcove zily Venasum sa stávajú viditeľné na povrchu kože končatiny.

Dosahujú rozličné hrúbky a podľa toho ich rozdeľujeme na:

-hr. do 1mm, označujeme ich ako metličky

-hr. od 1 do 3 mm nazývame retikulárne žilky

-hr. viac ako 3mm sa volajú varixy

Kŕčové žily sa vyskytujú u žien aj u mužov, vo veku 40-49 rokov je to 40% žien a 25% mužov a vo veku 60-69 rokov je to približne 70% žien a 45% mužov. Doposiaľ nie je známa skutočná príčina vzniku tohto ochorenia, ale poznáme faktory, ktoré na ich vznik vplývajú.

Ide napríklad o:

-dedičná predispozícia

-zvyšujúci sa vek

-práca v sede alebo v stoji

-tehotenstvo

-obezita

-nezdravý životný štýl -fajčenie a podobne

-nevhodné oblečenie a obuv

-hormonálna antikoncepcia a veľa iných faktorov

nohy, kráčanie

Kŕčové žily sa prejavujú ako nepekné vystupujúce tvary na povrchu kože, no vzhľad nie je jediným príznakom, že so žilami na nohách sa niečo deje. Mnoho ľudí, ktorých postihne toto ochorenie, majú aj iné príznaky, napríklad pocit ťažkých nôh na konci dňa, značnú únavu nôh, ich opuch a bolesti, pálenie a svrbenie kože, nočné kŕče, pocit nepokojných nôh, pulzovanie či zvýšená potivosť. Nemusí však hneď ísť o poškodenie veľkého rozsahu, aj menšie žily dokážu spôsobiť veľkú bolesť, zhoršenie prichádza hlavne po dlhom sedení alebo státí. Preto ak máte niektorý z týchto pocitov či prejavov a podozrenie, že môže ísť o kŕčové žily, treba vyhľadať lekársku pomoc a ťažkosti podchytiť ešte v zárodku, vaše nohy za to predsa stoja.

Nezařazené

Published by acron.sk