4 výhody excentrického tréningu


Klasický tréning aký poznáme z posilňovní, a ktorý je najviac popularizovaný v médiách je tréning zameriavajúci sa na tzv. koncentrickú fázu kontrakcie svalov. V jednoduchosti ide o dvíhanie závažia, čím nastáva kontrakcia. Fáza, pri ktorej závažie spúšťame sa nazýva excentrická kontrakcia. Práve tento druh svalovej kontrakcie je veľmi frekventovane študovaný výskumníkmi a odborníkmi na silový tréning z celého sveta. Výsledky štúdií hovoria jasnou rečou. Excentrický tréning umožňuje cvičencom získať viac svalovej hmoty a zvýšiť maximálnu silu viac, ako pri klasickom koncentrickom tréningu. Prinášame vám 4 dôvody prečo je výhodné zaradiť excentrické cvičenie do svojho tréningového plánu. Nech sa páči tu je náš zoznam:

aerobik

1.       Rýchlejší nárast svalovej hmoty– Podľa najnovších štúdií je excentrický tréning výhodnejší pre budovanie svalovej hmoty a rovnako aj pre nárast maximálnej sily. Ak preto hľadáte spôsob ako nabrať svaly a zároveň zvýšiť svoju silu čo najefektívnejšie, excentrický tréning sa javí ako tá správna cesta, po ktorej sa máte dať.

2.       Väčšia flexibilita – Samotné excentrické svalové kontrakcie sa dejú zatiaľ čo sa sval predlžuje. To znamená že excentrický tréning je inherentne aj tréningom flexibility. Štúdie naznačujú, že samotný strečing môže byť až o 50% účinnejší pokiaľ je v pri ňom prítomná excentrická kontrakcia svalu.

3.       Nižšie riziko zranenia – Keďže excentrické cvičenia neposilňujú len svaly, ale aj šľachy, je excentrický tréning veľmi vhodný ako forma prevencie zranení. Rovnako v rámci rehabilitácie sa excentrický tréning javí ako efektívna voľba.

posilovna

4.       Lepšia výkonnosť v športoch – Silovým tréningom zameraným na excentrické svalové kontrakcie lepšie pripravujete svoje telo na záťaž v rôznych športoch. Takto sa vaše posilňovanie pretaví aj do vašej športovej aktivity a rapídne ju zlepší.

Published by acron.sk