AKO NAUČIŤ SVOJE DETI POUŽÍVAŤ PENIAZE


Neviditeľné peniaze
V dobe kreditných kariet, internetového bankovníctva a online nakupovania deti často nevidia ľudí ako používajú pri nákupe fyzické peniaze ako sú bankovky a mince.
 
školka

To, že ich nevidia pri výmene im robí celú transakciu ťažšie pochopiteľnou. V týchto prípadoch sú pre ne peniaze niečím abstraktným a vidia v nich akýsi neomedzený zdroj a nie reálne peniaze, ktoré sú vyberané z bankového účtu rodiny.
 
Preto výučba mladších detí o hodnote peňazí v reálnych situáciách a príkladoch im pomôže pochopiť odkiaľ financie pochádzajú a ako sa zarábajú.
 
Bankomat
Bankomatje skvelým miestom na začiatok kde môžete začať s výučbou. Vysvetlite dieťaťu, že to nie je iba diera v stene odkiaľ vychádzajú peniaze. Povedzte mu, že banka (bankomat) je iba sprostredkovateľom medzi vaším zamestnávateľom, drží vaše peniaze, ktoré ste zarobili aby vám ich vydala keď ich potrebujete.
 
Ukážte mu celú transakciu a vysvetlite, že po vybratí na účte zostala nižšia suma.
 
Supermarket alebo obchod
Pri nákupe tovaru môžete dieťaťu ukázať ceny výrobkov, že sú lacnejšie aj drahšie verzie. Môžete tiež diskutovať o tom ako sa dá nakupovať za lepšiu cenu.

nakupování
 
Šeky a poukážky
Ak vám prídu poštou poukážky či šeky, môže to byť tiež príležitosťou aby ste mu vysvetlili, že elektrina, plyn alebo internetové pripojenie tiež stoja peniaze.
 
Vytvorte vzorový príklad a nakreslite mu spojitosť medzi poplatkami a vaším zárobkom v práci. Koľko napríklad musíte pracovať aby ste zarobili na 100€ poplatok za plyn.
 
Rodinný rozpočet
Zapojenie vášho dieťaťa do diskusie o rodinnom rozpočte ja ďalším spôsobom ako s ním môžete hovoriť o peniazoch. Táto schéma je veľmi dobrým vzorom aby pochopilo súvislosti o príjmoch, nákladoch a výdavkoch. Vysvetľovaním toho aký rozpočet má vaša rodina na týždeň bude viac chápať náklady na rodinný život.
 
Už aj malým deťom je vhodné dávať nejaké minimálne vreckové. Napríklad za pomoc v domácnosti. Naučí ich to nebrať peniaze ako samozrejmosť.

Published by acron.sk