K čomu slúži poistenie

Cestovné poistenie je vec, ktorú by ste mali mať zariadenú vždy pred tým, než niekam budete chcieť odcestovať. Je to totiž vec, ktorá je nesmierne a aj keď si to možno nemyslíte, tak to tak je. Vec, ktorú by ste nečakali je tá, že keď Cestovné poistenie nebudete mať, pôjdete do zahraničia a niečo sa vám nedajbože stane, vlastne potom budete musieť platiť zdravotnícku starostlivosť sami na svojich pleciach. Cestovné poistenie väčšinou nebýva drahé, zoženiete ho tak zhruba do tisíc korún. Záleží na individuálnej dohode a na vašom prístupe. Aké Cestovné poistenie si zvládnete vyjednať, je na vás. Dbajte na to, aby ste mali Cestovné poistenie zariadené ešte predtým, ako niekam vycestujete.

pojištění

Na túto vetu dávam veľký dôraz, pretože to tak naozaj je. Síce sa opakujú vety, ale aspoň si zapamätáte, že je to skutočne dôležité. Určite tiež cestujete radi ako ja. Ja som precestovala hneď niekoľko krajín: ako napríklad Čínu, Bulharsko, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Chorvátsko a ďalšie. Nebolo ich práve málo. A som rada za to, že môžem takto cestovať. Cestovanie ma totiž napĺňa veľkou dávkou energie, za čo mu vďačím. Som vždy rada, že sa môžem pozrieť do krajiny, kde som už bola, ale aj do krajiny, kde som ešte nebola.

pojištění

Objavovanie nových miest ma totiž v poslednom čase začalo neskutočne veľmi baviť. Vás to určite tiež baví. Aj ten „pocit“, že sa vlastne na tom neznámom mieste stratíte a ponoríte sa tak do zaujímavosti daného miesta, bude vám príjemne, budete sa cítiť pekne, dobre, odreagovane a tak ďalej. Každopádne stále je dôležité dbať na to cestovné poistenie, pretože vďaka nemu máte vlastne istotu, že keď sa vám niečo stane, tak to bude hradené vašou poisťovňou. Dávajte si na túto vec pozor a pokojne s chuťou cestujte, čo vám hrdlo ráči, budete na sto percent spokojní rovnako ako ja.

AKO NAUČIŤ SVOJE DETI POUŽÍVAŤ PENIAZE


Neviditeľné peniaze
V dobe kreditných kariet, internetového bankovníctva a online nakupovania deti často nevidia ľudí ako používajú pri nákupe fyzické peniaze ako sú bankovky a mince.
 
školka

To, že ich nevidia pri výmene im robí celú transakciu ťažšie pochopiteľnou. V týchto prípadoch sú pre ne peniaze niečím abstraktným a vidia v nich akýsi neomedzený zdroj a nie reálne peniaze, ktoré sú vyberané z bankového účtu rodiny.
 
Preto výučba mladších detí o hodnote peňazí v reálnych situáciách a príkladoch im pomôže pochopiť odkiaľ financie pochádzajú a ako sa zarábajú.
 
Bankomat
Bankomatje skvelým miestom na začiatok kde môžete začať s výučbou. Vysvetlite dieťaťu, že to nie je iba diera v stene odkiaľ vychádzajú peniaze. Povedzte mu, že banka (bankomat) je iba sprostredkovateľom medzi vaším zamestnávateľom, drží vaše peniaze, ktoré ste zarobili aby vám ich vydala keď ich potrebujete.
 
Ukážte mu celú transakciu a vysvetlite, že po vybratí na účte zostala nižšia suma.
 
Supermarket alebo obchod
Pri nákupe tovaru môžete dieťaťu ukázať ceny výrobkov, že sú lacnejšie aj drahšie verzie. Môžete tiež diskutovať o tom ako sa dá nakupovať za lepšiu cenu.

nakupování
 
Šeky a poukážky
Ak vám prídu poštou poukážky či šeky, môže to byť tiež príležitosťou aby ste mu vysvetlili, že elektrina, plyn alebo internetové pripojenie tiež stoja peniaze.
 
Vytvorte vzorový príklad a nakreslite mu spojitosť medzi poplatkami a vaším zárobkom v práci. Koľko napríklad musíte pracovať aby ste zarobili na 100€ poplatok za plyn.
 
Rodinný rozpočet
Zapojenie vášho dieťaťa do diskusie o rodinnom rozpočte ja ďalším spôsobom ako s ním môžete hovoriť o peniazoch. Táto schéma je veľmi dobrým vzorom aby pochopilo súvislosti o príjmoch, nákladoch a výdavkoch. Vysvetľovaním toho aký rozpočet má vaša rodina na týždeň bude viac chápať náklady na rodinný život.
 
Už aj malým deťom je vhodné dávať nejaké minimálne vreckové. Napríklad za pomoc v domácnosti. Naučí ich to nebrať peniaze ako samozrejmosť.

Dary


Dary chápeme ako prejav úcty, kedy pomocou nich chceme mať s niekým bližší vzťah. V detstve sa tešíme na to, akú má ten darček podobu. V dospelosti hľadíme v prvom rade na ten prejav úcty a radosť, že na nás niekomu záleží. Až potom sa pozrieme, čo je vo vnútri.
Niektorí ľudia však uznávajú vzťahy, kedy za nimi osoba príde proste len tak, že chce byť v ich prítomnosti. Nemusia čakať na narodeniny, meniny. V niektorých prípadoch teda dary pôsobia ako taká falošná úcta. Ani nie tak falošná, ako povinná. Teda malo by sa na narodeniny prísť a mal by som priniesť darček. Ak to berieme ako povinnosť a dotyčný to zistí, v takom prípade je dar skôr urážlivý.
ruční výroba skla
Peniazmi, za ktoré kúpime dary, teda môžeme prejaviť i niečo nehmotné, prejavujeme nimi náklonnosť a lásku, aj keď peniaze a nehmotné veci sú dve rozdielne veci, ktoré spolu nespájame. Nehľadíme však na samotné peniaze ale ten výsledný darček, ktorý by mal odzrkadliť fakt, že dotyčného poznáme, že poznáme jeho túžby a záľuby. Ak ti na mne moc nazáleží, ak ma v podstate nepoznáš, ako mi dokážeš vybrať ten správny darček? Zrejme len zbytočne vyhodíme peniaze a dotyčného možno urazíme. Ale zasa na druhej strane, darovanému koňovi na zuby nepozeraj. Možno sa nás dotyčný snaží spoznať a chce k nám byť bližší. Preto by sme si v takomto prípade mali darček vážiť, aj pokiaľ nie je ideálny.

  • Ak sa na dary pozeráme z tej nemateriálnej stránky, môžeme dať maximálne seba. Darmi dávame iba kúsky zo seba.

kamenný věnec
Viete o tom, že Vianoce boli pred koncom 19. storočia sviatkom, kedy sa spolu rodina hlavne do sýta najedla, napila a darčeky mali podobu po domácky vyrobených produktov? Teda nejednalo sa o Playstation, Nintendo, ale o malú pozornosť, ktorú však ľudia pre druhých vyrobili od srdca, do výrobku dali svoj čas i úsilie. Nekúpili ho hotový. Začalo sa to koncom 19. storočia, kedy mal americký priemysel nadbytok produktov. Tieto výrobky začali dávať do výlohy budov a predávať ich za peniaze, aby ľudia nemuseli produkty vyrábať doma. Takto sa dostali teda i k luxusnejším darčekom, než by dokázali vyrobiť doma.

Zarábanie peniazi inak


—– Pracujete v prací osem hodín denne , no vaša výplata nie je práve to čo ste čakali. Začali ste pátrať po internete či nie je nijaká práca na doma .


Ø  Ako hľadáte tak hľadáte nachádzate len samé podvodné stránky ktoré nemajú žiadny zmysel . Zbohatnete na pyramídových hrách , či hazardných hrách alebo dotazníky na ktorých zarobíte pár smiešnych eur ? Nie , dnešná doba nám ponúka viacero možností , a je len potrebné vybrať si tu správnu.
peníze na monitoru


Ø  Ale aká je tá správna možnosť aby ste si  aspoň trochu privyrobili ? Ako som už povedal možností je viacero . Dobrá ale účinná rada bude ak sa spýtate svojich priateľov z okolia. Určite Vám odporučia prácu na doma , ktorá Vás môže baviť a môžete na nej zaroniť aj niekoľko stoviek eur.


Ø  Popozerajte sa na Facebooku. Na tejto sociálnej sieti je množstvo ľudí v skupinách ktorý ponúkajú prácu na doma . Môžu ale aj ponúkať skladanie pier , skladanie produktov z papiera , alebo lepenie produktov. Pozor dobre si pozisťujte každú ponúkanú prácu či brigádu na doma , či už manuálnu alebo prácu cez internet.


Ø  Riziko spôsobuje pád. Ak zainvestujete peniaze do brigády či práce na doma , môžete byť veľmi sklamaný. Na internete existujú tisícky podvodných firiem ktorý Vás oklamú a Vaše peniaze Vám už nevrátia a nikto Vám nepomôže.
eura na dlani


Ø  Privyrobiť sa dá aj pomocou predávania produktov či tovaru . Môžete byť ambasádorkou značky Avon , alebo predajom výživových či zdravotných pomôcok pre ľudí .


Ø  Ďalšou radou ako zarobiť môže byť aj predávanie veci na Ebay , či internetových bazároch a skupinách na internete. Avšak takéto privyrábanie neodporúčam , keďže môžu byť stým problémy. Napríklad zákazník nepreberá Vás tovar , alebo za neho nezaplatí a podobne.
euro v rukách

Nech si nájdete akúkoľvek brigádu či prácu na internete , buďte opatrní. Neponáhľajte sa , a radšej sa poriadne rozhodnite či chcete stým naozaj začať. Ak teda do toho stúpite , neostáva mi nič iné ako Vám popriať veľa šťastia a dúfam že sa Vám bude dariť.

Môžete prísť o peniazeVeľa ľudí nakupujú tovar z internetového čínskeho e-shopu. Každý ale má iný názor  a hovorí sa sto ľudí , sto chutí. No ja nemám chuť na nič z Číny .


Otvoril som si ich www stránku a vyhľadám si produkt ktorý si chcem objednať. Produkt alebo tovar mám nájdený a , už len zadám svoje údaje , číslo bankového účtu , POTVRDIL SOM Že to chcem kuriérom teda dovoz z našich hraníc ku mne domov. Tak potvrdím objednávku , a už len musím počkať kým sa mi objednávka doručí a samozrejme som bol pripravený že to môžete trvať aj niekoľko týždňov.
nákupy přes telefon


Po týždni ale my prišlo že nebola hradené suma za tovar ktorý som si u nich objednal , no pozrela som na to ako puk a tak som zisťoval že či peniaze z účtu odišli a po pozretí peniaze boli odoslané predajcovi. Samozrejme že som ich hneď kontaktoval stým že oni nedostali úhradu a ak im to neuhradím neuvidím tovar. Bol som bezradný . Nevedel som na koho sa s tím to mám obrátiť a či to slovenská inšpekcia rieši.


Samozrejme som kontaktoval banku aby mi zistili či naozaj peniaze odišla a , áno peniaze odošli z účtu a následne som im písal email že im posielam bankový výpis , že peniaze na ich účet odošli. No nepochodil som ani tak a objednaný tovar mi zrušili. Ľudia prišiel som o tovar ale aj o to hlavne o peniaze. Len si zoberte že zaplatíte veľkú sumu za niečo na čo musíte pracovať pol mesiaca.
peněženka a laptop


No našťastie to nebola taká veľká suma ale aj to boli ťažko zarobené peniaze. Od vtedy som si povedal že už nikdy v živote nebudem nakupovať cez čínske stránky pretože Vás môžu  takým to spôsobom oklamať a ani o nich nič neviete. Dobre majú lacné produkty a tovary ale či to stojí za to , to Už musíte sami vedieť. Ja si myslím že nie , pretože tam mýte veľké riziko a stať sa v takýchto e-shopoch všeličo a dokonca sú aj horšie prípade čo kvôli tomu skončili veľmi zle. Takže si dávajte na to pozor a preverujte si stránky , a pýtajte sa známych  ľudí ktorý cez tie stránky už objednávali.

Názory na peniaze


V tomto svete môžme získať všetko, no takisto nemusíme mať vôbec nič, ani len dobré jedlo. To všetko záleží od toho, koľko peňazí vlastníme a aký máme príjem. Niekto si to prizná, niekto nie, no peniaze sú dôležitou súčasťou pre každého jedného človeka a boli sme, sme, i budeme svedkami toho, čoho všetkého je ľudstvo schopné kvôli nim spraviť. História, prítomnosť i budúcnosť sa točí predovšetkým okolo peňazí. Ako sme sa ako spoločnosť mohli dostať až do takéhoto štádia? Pozriem sa na to ľahšou a zábavnejšou formou, pomocou citátov slávnych ľudí o peniazoch a ich vplyve.
článek v novinách
“ Nie je to láskavosť mäsiara, pivovarníka či pekára, ktorej vďačíme za svoj obed, je to len sledovanie ich vlastných záujmov. Nespoliehajme sa na ich ľudskosť, ale na ich lásku k sebe samým a nikdy s nimi nehovorme o našich potrebách, ale o ich výhodách.“- Adam Smith
jeden dollar

“ Naučte papagája výrazy ponuka a dopyt a zrazu máte ekonóma.“- Thomas Carlye
“ Vrodenou chybou kapitalizmu je nerovnomerné rozdelenie bohatstva. Vrodenou prednosťou socializmu je rovnomerné rozdelenie chudoby.“- Winson Churchill
“ Čím viac vyberá vláda ja daniach, tým nižšia je motivácia ľudí pracovať. Ktorý baník či pracovník pri montážnej linke by sa strhal za nadčasmi, ak vie, že mu strýko Sam z jeho extra zárobku vezme 60 i viac percent ?“- Ronald Reagan
“ Hovorí sa, že peniaze sú zdrojom všetkého zla. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je zdrojom všetkých peňazí ? „- Ayn Rand
“ V centrálnom bankovníctve, tak ako v diplomacii, oveľa viac než na výsledkoch záleží na elegancii, konzervatívnych oblekoch a bohatých známostiach.“- John Kennedy Galbraith
Dúfam, že Vás niektoré citáty oslovili alebo prinajmenšom zabavili. Ale vidíme, že celý svet sa točí tým istým smerom- za peniazmi a systémom ako ich získať. Až potom sa začína riešiť všetko ostatné.

Vlastnícke právo a chudobná štvrť


•        Sú chudobní ľudia skutočne takí chudobní ?
Čo sa týka štvrtí, ktoré sú považované za nemajetné, aké sú napríklad v Peru, to nie je tak úplne pravda. Problém je v tom, že ľudia vlastnia nehnuteľnosti, ktoré by sme im i závideli, no nemajú k nim prístup a uznané vlastnícke právo. Vládne tam iba neoficiálne právo a to ľudí k majetku nedoženie. Aj napriek svojim nehnuteľnostiam musia žiť v chatrčiach, ktoré sa nachádzajú v spomínaných nemajetných štvrtiach.
chudý muž
Nutnosť bývania v takýchto pomeroch obyvateľov ľahko privedie na kriminálnu cestu, v ktorej vznikajú gangy a následne okrádanie o toho mála, ktoré sa v ich okolí nachádza, pričom hrozí i vážne ublíženie na zdraví.
Okrem týchto gangov sú však obyvatelia terorizovaní i svojou miestnou vládou, ktorá sa každú chvíľu rozhodne presťahovať ich zasa inam.  Jednajú s nimi ako s odpadom, ktorý prekáža a treba sa ho zbavovať. Pritom im nie je právom prisúdené ani to, čo im v skutočnosti patrí, kvôli čomu by sa mohli stať i majetnejšími a schopnejšími prispieť spoločnosti ešte viac.
A teraz jeden zaujímavý fakt– Ak by títo obyvatelia mali možnosť získať svoje nehnuteľnosti, mali by väčšiu motiváciu starať sa  o ne a celková hodnota domov v chudobných štvrtiach by bola 90 krát väčšia ako suma, ktorú poskytla zahraničná výpomoc za viac než 30 rokov.
nápis copyright
•        Zlé či nedostatočné vlastnícke práva dokážu značne poškodiť celú ekonomiku. Ak ľuďom zákonom priznáte ich vlastnícke práva, budú mať väčšiu motiváciu investovať do svojich nehnuteľností a tak zvyšovať ich hodnotu. Skôr vynaložíte čas a peniaze na maľovanie bytu, ak ho vlastníte, ako keby si ho iba prenajímate.
•        Vlády musia nielen zabezpečiť, aby ľudia dodržiavali zákony a zmluvy, ale najmä schváliť také zákony, ktoré zaručia, že obyvatelia budú svojou činnosťou prispievať k prosperite svojich štvrtí.

Dôchodok a sociálne zaopatrenie


Je logické, že každý z nás, či chceme, či nie, časom zostarne a prestane mať toľko síl ako kedysi. Zmysel dôchodku sa zdá byť spravodlivý. Jeho systém by mal byť nastavený spravodlivo. Koľko rokov človek pre svoj štát odpracuje, taká čiastka by mala od štátu chodiť v čase, kedy už pôjde na zaslúžený odpočinok. Predsa pracovať približne 40 rokov nejedného človeka vyčerpá. No hranica veku, kedy môže ísť človek do dôchodku sa bezcitne zvyšuje. Koľkí sa žiaľ tohto veku možno ani nedožijú. Ešte ak zvážime, akú prácu vykonávajú a celý život robia nočné, čo určite organizmu nepomáha.
starý muž
Dôchodky však chodia i občanom, ktorí sú pomerne mladí, no utrpeli určitý úraz, alebo majú zdravotný problém, ktorý im podľa posudku lekára bráni pracovať. Výška tohto dôchodku sa určuje podľa hendikepu, ktorým je človek obmedzený. Osobne však poznám jeden prípad, kedy človek trpí rakovinou a postupne mu prestávajú fungovať orgány. A tento človek, prosím pekne dostáva najmenšiu možnú dávku dôchodku, pričom mu “ odporučili „, aby si našiel brigádu na tri hodiny denne.
kovové mince
Posudkový lekár je zasa platený od toho, aby dal posudok o invalidite len určitému najmenšiemu percentu občanov a spísal taký spis, aby štát musel platiť čo najmenej peňazí svojim obyvateľom, ktorí sa stanú neschopnými.
Preto ani nečakajte odborný posudok, skôr záleží na tom, aký má daný posudkový lekár charakter a či sa dá podplatiť.
dvě ženy
Dôchodky sa využili i ako lákadlo pre vstup do armády. Pokiaľ vojak v tejto riskantnej práci možným nedopatrením príde o život, či zdravie, armáda mu sľubuje lákavú sumu vyplácania. No i v tomto prípade sa stretneme s prípadmi, kedy sa človek vráti z armádnej služby ako invalid, no v civile si musí zháňať prácu, pretože to “ lákavé “ vyplácanie má pomerne nízku sumu. A na druhej strane k človeku, ktorý má zdravotný problém, zamestnávatelia nie sú zrovna tolerantí a máloktorý ich zamestná.

Zaslúžiš si tie peniaze?


Či je niekto herec, športovec, podnikateľ, alebo radový zamestnanec, všetci majú k svojej vykonávanej práci určitú zodpovednosť. Alebo aspoň by mali mať. Nemyslím tým, chytiť infarkt či odpádavať a mrzačiť sa, zanedbávať rodinu či krásu života, ale aspoň si uvedomiť, kde je naša hranica, ktorou môžeme byť prínosom. Myslím si, že ju má úplne každý človek. No je pravda, že tie dnešné bežné radové pozície sú skôr otroctvom. Človek sa z nich ide domov akurát vyspať a ešte nie, aby chodil pravidelne na zábavy či opilecké záťahy. Vlastne nakoniec by mu dali aj tak fúkať. Človek si tam nesmie takmer ani kýchnuť a ešte nie, aby nafúkal.

peněženka

Preto sa teraz pozrime na dosť odlišnú, optimistickejšiu pozíciu, ktorá je však rovnako tak zamestnaním a dotyční ľudia určite venujú veľa času i úsilia práve nej, taktiež majú svoju zodpovednosť. Mnohí sa v nej snažia byť najlepší. Mám na mysli profesionálny šport.

Konkrétnejšie sa však zameriam na nedávne vyhlásenie, dnes už 40 ročného bývalého futbalistu, ktorému český futbalový klub Slavia Praha v roku 2000 zaistil veľmi pekný finančný príjem, zmluvu na 20 000 000 Korún!  Pravidelne tak poberal 150 000 Korún a pri všetkej úcte, jednalo sa len o českú ligu, žiaden Real Madrid. Je jasné, že za takýto plat sa očakáva i výkon minimálne na profesionálnej úrovni. Avšak dotyčný futbalista akosi zaostával za očakávaniami.

rukavice

•         Je však jasné, že na človeka v tomto prípade pôsobí i veľký tlak. Tento dnes už 40 ročný bývalý futbalista však priznáva, ako cíti vinu. Výsledky aj podľa neho neboli naplnením očakávania, no priznáva, že spolu s kolektívom si za tie peniaze mnohokrát dopriali tréning na spôsob alkohol a nevestince. Dnes cíti vinu a priznáva, že práve to sa mohlo z veľkej časti pripísať k jeho nenaplnenému potenciálu. Dokonca vyhlásil, že najradšej by tie peniaze vrátil mestu Praha, ktoré ako sám priznáva, sklamal. 

Kupuj si kľud a pochopenie


Vraví vám niečo pojem New Age? Do slovenčiny ho môžeme preložiť ako Nový Vek a pod týmto názvom si už každý predstavíme množstvo vecí, možno i navzájom odlišných. Každopádne tento pojem je vám asi známy a to predovšetkým kvôli istému hnutiu, ktoré poskytuje určitú duševnú filozofiu, náboženstvo. Toto hnutie vzniká niekedy v 60. rokoch a ešte dnes sa dopočujeme o jeho vplyve, dokonca rastúcemu záujmu a zvedavosti. Niektorí kritici však poukazujú na názor, že sa môže jednať o sektu!

děvčátko

Samotná myšlienka hnutia pritom nie je šialená, ako by sme si pri mnohých sektách predstavili. New Age sú vlastne rastúcim spolkom a ich filizofia učí o tom, že každý má Boha v sebe. Pomocou koncentrácie a meditácie s ním vraj dokážeme skutočne komunikovať, takisto aj s duchovnými majstrami, ktorí sú už po smrti, alebo sú živí, len nie pri nás, dokážeme sa s nimi spojiť na diaľku. Dokonca sa vraví o možnosti touto cestou naviazať kontakt s mimozemšťanmi.
Každopádne je pravda, že touto cestou, kedy sa ľudia snažia sústrediť a meditovať sa skutočne uvoľnia a pomôže im to. Budú tak spokojneší, budú si viac dôverovať a nebude ich hrýzť svedomie. Takže svoj účel duševnej spokojnosti to v podstate spĺňa.

anděl

Hľadanie duchovna, či obchod ?!
Naznačil som označenie sekta. Nie som totiž sám, koho na tomto hnutí znepokojuje fakt, že akonáhle budete jeho členom, vo svojom náboženstve vám začnú čoraz viac vsúvať myšlienku, aby ste navštevovali ich najdrahšie semináre, kupovali najdrahšie ochranné amulety a skrátka už vám vsúvajú závislosť na ich predražených stretnutiach a predmetoch. A možno práve tým, že idea spočiatku vyzerá relatívne normálne a neškodne, práve tým môže byť zradná a nebezpečná. Ľahšie získajú vstúpencov.

Nie sú jediní
Osobne si myslím, že pokiaľ sa duchovný radca vyjadruje o peniazoch, či poskytuje svoje služby za takýto vysoký poplatok, nevie o duchovne nič. Teda možno vie, ale on sám nepochopil jednu zo základných vecí každej duchovnej filozofie, že duchovno sa nespája s peniazmi. Ja chápem, že za svoj čas a služby si určitý poplatok zaslúžia, ale tu vravíme o príliš vysokých čiastkach, nenásytnosť je predsa hriech a to takmer v každom náboženstve. Akonáhle sa začnú do viery či filozofie tlačiť veci spojené s vysokými poplatkami, okamžite takú vieru a filozofiu treba odhaliť. Je to bod kedy zistíme, o čo v skutočnosti ide.

peníze

Peniaze sú výsledkom duševnej vyrovnalosti a úspechu, ale sú druhoradé. V prvom rade ide o pochopenie seba, okolia, sveta a podstaty, peniaze sú už len výsledok, ale nespájajú sa s touto prvou prioritou pochopenia. Toho názoru je pravá viera a práve náboženstvá. Akonáhle vám nejaký „veštec“ako prvé sľubuje finančný zisk, buďte si istí, že ide o podvodníka s malými znalosťami v tomto obere. To isté platí i v prípade, ak si takíto „vyvolení“ duchovní vodcovia pýtajú vysoké poplatky a to pravidelne.