Ako vyberať matrac podľa tvrdosti

Ak budete svoj nový matrac kupovať v kamennej predajni, údaje o tvrdosti vám síce nebudú na škodu, každý kúsok si však budete môcť ohmatať a vyskúšať, takže by ste sa v podstate zaobišli aj bez týchto údajov. Iné je to ale v prípade, že nakupujete online. Výrobcovia a predajcovia matracov, väčšinou, používajú stupnicu tvrdosti od jeden do päť. Keďže však dnes každý chce byť v niečom výnimočný, môžete sa pokojne stretnúť aj so stupnicou od jeden po sedem či dokonca deväť. Dobrá rada znie: orientujte sa podľa základnej stupnice, teda tej od jednotky po päťku. Všetky ostatné stupne môžeme pokojne označiť za akýsi marketingový ťah, ktorým sa vás predávajúci snaží presvedčiť o svojej jedinečnosti.

Muž sediaci na posteli.jpg

  • Číslom jeden sú označované detské matrace – v tomto prípade jednotka označuje skôr typ ako tvrdosť.
  • Dvojkou sú označované naozaj mäkké matrace. Väčšinou ide o menej kvalitné kúsky z polyuretánovej peny. Na takomto matraci sa vám síce bude spať pohodlne, no len krátku dobu. Vďaka nízkej hustote materiálu sa totiž veľmi rýchlo opotrebuje.
  • Pod číslom tri sa ukrývajú matrace s o čosi vyššou hustotou. Stále ich však môžeme označiť za pomerne mäkké kúsky, ktoré určite nie sú vhodné pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice.
  • Štvorka označuje tvrdé matrace segum.sk. To, či sa vám bude matrac pocitovo javiť skôr ako mäkký alebo tvrdý, závisí i od konkrétneho materiálu. Napríklad pružinové matrace s označením štyri, budú pocitovo tvrdšie, ako tie z polyuretánovej peny.
  • Posledný stupienok, teda označenie číslom päť, patrí tým najtvrdším matracom. Väčšinou ide o špeciálne – ortopedické produkty.

Žena v bielom tričku ležiaca na posteli.jpg

Ako vybrať tú správnu tvrdosť pre vás?
Tvrdosť matraca je veľmi špecifickou záležitosťou. Napríklad kúsky s označením tri, môžu byť pre jednu osobu mäkké až príliš, pre druhú zas tvrdé. Preto nezaškodí, ak si matrac vyskúšate priamo v predajni. Následne si môžete podľa tejto stupnice objednať ten správny matrac aj cez internet.

Published by acron.sk