Áno, alebo nie? Závesy a záclony


Kedysi boli veľkou módou a mnohé gazdinky si svoj domov, o ktorý sa s láskou starajú nevedia bez záclon, či závesov ani len predstaviť. Vplyvom moderných trendov sa však podoba týchto doplnkov domácnosti značne zmenila, či ich úplne vymazala z domácností. O tom, prečo to tak je si môžete prečítať nižšie:

dekorace
 
Výhody:
 
estetická funkcia: je rozhodne neodškriepiteľná. Farby a vzory môžu výrazne prispieť k celkovému vzhľadu miestnosti. Je preto viac ako vhodné voliť materiál, tvar, veľkosť a odtieň tak, aby záves, či záclona ladila s okolím a nepôsobila nevhodne. Ku svetlému sa nábytku a stenám sa hodí tmavšie a zase naopak.
 
praktická funkcia: najmä v bytoch otočených ja juh, či východ sú závesy neoceniteľnou pomôckou pri boji s nevítanými slnečnými lúčmi, ktoré už od štvrtej rána vyrušujú, či rovno oslepujú spáčov. O tom, že slnko, ktoré vytrvalo žiari počas niekoľkých hodín na jedno miesto dokáže poriadne zdvihnúť vnútornú teplotu sa ani nie je potrebné zmieňovať.
 
V prípade, že ste obeťou hore opísanej situácie, skutočne je vhodné zadovážiť si hrubé dlhé závesy, ktoré vám poskytnú pokoj a dlho vytúžených chládok.

závěs
 
Nevýhody:
 
alergie: závesy a záclony sú hneď po posteliach a gaučoch ďalším nebezpečným rodiskom roztočov a lapačom prachu. Mnoho alergických ľudí ani len netuší, že taká nenápadná a pekná vec môže byť jedným zo zdrojov ich dlhodobých zdravotných problémov a sú dlhé roky odkázaný na lieky, miesto toho aby tento problém jednoducho odstránili.
 
domáce zvieratá: kto má doma mačku, alebo papagája, veľmi dôverne pozná situáciu, keď sa záves, alebo záclona stane obľúbenou hračkou operenca, alebo chlpáča. Materiál je vhodný na trénovanie šplhu do výšky, skokov, trhania … No skrátka, majitelia aktívnych a vynaliezavých domácich miláčikov si často musia vybrať, komu dajú vo svojej domácnosti prednosť.

Published by acron.sk