Deti musia byť samostatné


Ako rodič určite chcete dopriať svojmu dieťaťu len to najlepšie – najlepšiu izbu, najlepšiu stravu, najlepší štart do života. Veľakrát preto robíte veci za svoje dieťa vy samy – nechcete, aby si náhodou neublížilo, alebo niečo nepokazilo. No vedeli ste, že mu to môže skôr uškodiť?

sourozenci

 

Je vedecky dokázané, že deti, ktoré sú vedené k samostatnosti a necháte ich riešiť niektoré úlohy, sú oveľa kreatívnejšie a flexibilnejšie v riešení problémov, čo môžu neskôr využiť v dospelosti napríklad pri svojej práci.

 
Deti potrebujú určitú slobodu

 

Ak budete deti neustále napravovať a kontrolovať, hrozí, že si na to zvyknú a nenaučia sa prejavovať vlastnú iniciatívu – „ však – mama to i tak za mňa urobí,“ alebo „ak to nebude dobré – niekto už moju chybu napraví“. Nie je teda dobré učiť deti takémuto stereotypnému správaniu, lebo raz príde doba, keď už maminka nebude môcť všetko napraviť a zamestnávateľ nebude mať už také pochopenie ako samotní rodičia.

 
Ako učiť deti k samostatnosti

 

V prvom rade je dobré odhadnúť, akú prácu dokáže vaše dieťa zvládnuť. Určite sa to bude odvíjať od jeho veku – nemožno očakávať, že nároky na dieťa budú také isté v jeho piatych či trinástych rokoch. Odhadnite, ktorá činnosť nebude preňho tak náročná a ktorú má šancu zvládnuť.

bráchové

artenal-336x280-1-.jpg

  1. naučte dieťa aby bolo zodpovedné aj za vašej neprítomnosti. Naučte ho, ktoré veci sú preňho nebezpečné a ktoré nesmie robiť. Pomáha, ak mu negatívne dôsledky vysvetlíte (napr. ak sa budeš hrať so šporákom, hrozí, že pustíš plyn a ten je veľmi nebezpečný – necítiť ho, no môže ťa zadusiť a to môže mať smrteľné následky). Na dosiahnutie bezpečnosti musíte byť rázny a prísny, aj keď sa vám takáto ostrosť voči dieťaťu možno nepáči. No ak dieťaťu vysvetlíte všetky riziká, bude v budúcnosti zodpovednejšie

  2. dajte dieťaťu robiť ľahšie úlohy, ako upratovanie svojej izby, pomoc pri varení (no pozor! Nech nepomáha pri ostrých nožoch ani pri práci s ohňom!), prípadne veciach čo bežne robíte v domácnosti, či záhrade a vaše dieťa ich zvládne

  3. dajte svojmu dieťaťu nejakú úlohu – bude hrdé, že mu natoľko dôverujete a získa s tým potrebné sebavedomie


 
doprajte svojmu dieťaťu samostatnosť a ono to neskôr zužitkuje keď bude staršie – svet praje pripraveným a samostatnosť dieťaťa je tá najlepšia príprava! Viac nájdete na : https://tpj.sk/deti-musia-byt-samostatne.

Deti musia byť samostatné
Ohodnoťte příspěvek
Bonatex

Published by acron.sk