Hodnota umenia

Čo vlastne pokladáme za umenie a čo je už gýč či vyhodené peniaze? Platíme len za značku alebo aj za kvalitu? Zamýšľali ste sa niekedy nad týmito otázkami. V prvom rade treba podotknúť, že všetko závisí od osobného vkusu. Pre niekoho koncert vážnej hudby, je len chvejúci sa vzduch a pár muzikantov v smokingu. To isté sa dá aplikovať na kabelku.

Pre ženu, ktorá sa zaoberá módou je to drahocenný úlovok ba až umelecké dielo. Pre iného „vyhodené peniaze.“ No čo vlastne predstavuje umenie, že sme ochotní investovať? Umenie a umelecké diela majú dvojakú hodnotu :
zrození venuše
1.      Finančná hodnota: nie je to len cena lístku alebo obrazu, no k tejto sume musíte prirátať aj doplňujúce financie v podobe parkovného, benzínu poprípade baby sitter no navyše aj váš čas, ktorý investujete. Tie dve hodiny čo ste boli na koncerte ste mohli stráviť úplne inak: napríklad pracovne ( čiže namiesto výdavku by ste boli v pluse) alebo len tak ležať doma a oddychovať.

2.      Estetická hodnota : alebo inak povedané estetický zážitok. Táto hodnota uspokojí vaše túžby a váš intelekt. Je to nevyčísliteľná hodnota, ktorá sa môže časom navýšiť ale aj úplne zmiznúť v závislosti od majiteľa, ale aj od spoločnosti. Zoberme si napríklad taký obraz Van Gogha: počas jeho života obrazy nemali žiadnu hodnotu, po jeho smrti sa zmenili estetické ideály a jeho slnečnice stoja „celý majetok“.

Ale toto isté sa môže stať no opačne. To čo malo cenu v minulosti je dnes úplne bez cenné. A čo sa týka majiteľa? Pre majiteľa obrazu umelecký kúsok znamená niečo viac ako len finančná hodnota. Naviaže si sním vzťah. Pre zberateľov, ich umelecké kolekcie sú niečo čo ich núti spomínať, pamätať si, no zároveň im dáva aj určitý pocit nesmrteľnosti, pretože ostatní si ich budú pamätať vďaka ich kolekcii.   
písku plastika            
Umenie je príliš subjektívne a emotívne aby sme vedeli racionálne určiť správnu cenu. No netreba zabúdať na fakt, že jeho estetická hodnota vám zostane navždy, zatiaľ čo tá finančná sa po čase vytratí.

Published by acron.sk