Koberček alebo záves? Kúpte si radšej novú kúpeľňu.

Keď kúpeľni už ani záves a ani nový koberček nepomôže treba zvážiť, či tento kútik očisty a relaxu nevymeniť za iný. Rekonštrukcia kúpeľne, bytového jadra či celého bytu raz čaká každého z nás. Niektorých dokonca niekoľkokrát.

Vaňa alebo sprchový kút?

Otázka, ktorú si zaručene položíte pred nákupom materiálu a zahájením búracích prác. Staršie výstavby bytov ponúkali iba jednu štandardnú výbavu kúpeľne – vaňu. Malo to svoje veľké výhody, keďže naše mamy a staré mamy ju skutočne všestranne využívali. Mnohí si ešte pamätajú na staré modely pračiek „romo“. Jediný spôsob, ako vypláchať prádlo, bolo ho z vriacej vody kotla vybrať, následne ho ručne vypláchať vo vani a potom naspäť vložiť do odstredivého kotla a ho vyžmýkať. Niektorí nemali pračku vôbec, a prali iba ručne, iba vo vani.

vaňa

Do vane sa vypúšťala voda z pračky, umývali hrnce, zaváraninové fľaše a vlastne všetko, čo sa nezmestilo do kuchynského umývadla. Vrátane kapra. Ten tam na Vianoce plával tiež, a niekedy aj po Vianociach, podľa toho či ste rodičom sťažili prácu a dali mu meno a vy ste nakoniec spokojne jedli rybie prsty a nie podkovičky z kapra.

V 90. rokoch nastal veľký boom v prerábaní bytových jadier a rovnako nastal aj boom vo výmenách vaní za sprchové kúty. Sprchový kút ponúka ľahší vstup do vane, čo hlavne starší ľudia zápasiaci s klzkou podlahou a strachom o život veľmi ocenili. Zatiaľ čo pri vani je výber relatívne oklieštený, okrem veľkosti a tvaru nemáte toho veľa, čo môžete ovplyvniť, ponúka taký sprchový kút viacej priestoru na „vyhratie“.

Sprchový kút a jeho variácie

Klasický sprchový kút je tvorený vaničkou, polkruhového alebo štvorcového tvaru a dvere, ktoré môžu byť súčasťou zostavy ale aj nemusia. Dvierka sa môžu vysúvať, zasúvať alebo otvárať, podľa modelu, ktorý si zvolíte. Tento ekonomický variant je hlavne skutočne priestranný a ak máte malé deti, tak dostatočne vysoká vanička vám vie nahradiť aj potrebnú vaňu. Mnoho domácich šikovných majstrov si nekupujú celé zostavy ale radšej si kúpia jednotlivé prvky samostatne a vyskladajú si dokonalý model na mieru. Ak sa rozhodnete investovať do jednotlivých prvkov určite si dajte záležať na kvalite ako je sklo, ktoré býva sporadicky najdrahšie, nezabudnite zainvestovať aj do bodových úchytov, ktoré vám udržia celú konštrukciu, pretože to bude najviac namáhaná súčiastka a jej bezchybnosť je kľúčová pre dlhodobé spokojné užívanie. Keď si zvolíte otváracie dvere, tak napríklad tento Lkovvý model TGHS90LH vám zabezpečí dlhotrvajúcu spokojnosť.

Druhým variantom sprchového kúta je uzavretý kút. Tento model kupujete ako celý kus a vyzerá ako stojace solárium. To, čím je tento model výnimočný, sú rôzne extra riešenia pre najnáročnejších. Masážne hlavice, hudba, svetlo, dážď a pohodlne sedenie v kompletnej izolácii od okolitého sveta vám zaručia maximálny oddych. Tieto modely sú finančne náročnejšie a pohybujú sa od 1000€ a vyššie.

sprcha

Posledným variantom je murovaný sprchový kút, ktorý rovnako ako klasický kút ponúka rôzne možnosti otvárania dverí, dokonca aj bez dverí. Podľa dispozície kúpeľne si môžete vybrať veľkosť a preto je skutočne skvelou voľbou pri atypických rozmeroch. Okrem rôznych priestorových výhod ponúka murovaný sprchový kút aj optický nadštandard. Skvele zapadá do vizuálnej kompozície a celkový dojem je jednoducho „wau“.

Akékoľvek prvky navyše, osvetlenie, LEDky, sprchovací systém, doplnky a nábytok dodajú vašej kúpeľni šmrnc a punc luxusu.

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ kúpeľne, dajte si záležať na kvalite materiálov a počítajte s rekonštrukciou, ktorá by orientačne mala trvať 10 dní.

Published by acron.sk