Kultové filmy všetkých čias


Každý má iný názor na to, ktorý film je prelomový. Je to spôsobené tým, že každý máme iný vkus na žánre a na podobné veci. Určite sa však zhodneme na tom, že aj filmy patria do našej kultúry. A zhodneme sa určite aj na tom, že niektoré filmy by mal vidieť určite každý. Viete, ktoré to sú? Ponúkame vám výber len niekoľkých, pretože v skutočnosti ich je naozaj oveľa viac.

klenba
 
1. Krstný otec – The Godfather
Trilógia kriminálnej drámy z mafiánskeho prostredia, ktorá vychádzala z nemenej úspešného románu. Mnohí ľudia považujú túto trilógiu za najlepšiu mafiánsku ságu všetkých čias a zaraďuje sa do najlepších diel kinematografie vôbec. Napriek tomu, že už má svoj vek (1972), je medzi ľuďmi stále veľmi populárna. Možno práve vďaka téme a hereckému obsadeniu (Al Pacino, Marlon Brando a ďalší) sa stala naozaj kultovou ságou.
 
2. Amadeus
Asi jedna z najlepších hudobných a životopisných drám vôbec. Zachytáva život nám veľmi dobre známeho hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta. Opisuje priebeh jeho tvorby, jeho celý život, a to, že (ako mnohí géniovia) to nemal v hlave celkom v poriadku. Dráma ukazuje aj žiarlivosť a závisť jeho najväčšieho rivala Antonia Salieriho. Film bol ocenený ôsmimi Oskarmi.
 
3. Vykúpenie z väznice Shawshank – The Shawshank Redemption
Príbehy z pera Stephena Kinga sú naozaj neopakovateľné a prelomové, niet divu, že sa podľa jeho kníh natočilo hneď niekoľko výborných filmov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Príbeh o Andym, ktorý bol odsúdený na doživotie vo väzení zasiahol mnohých z nás, hlavne preto, že sa napriek podmienkam nikdy nevzdal a nestratil nádej. Herecké obsadenie je opäť úžasné, hlavné postavy si zahrali Tim Robbins a Morgan Freeman.

zámek
 
Okrem týchto troch filmov je ešte mnoho iných, ktoré jednoznačne patria do zoznamu tých, ktoré by ste mali vidieť. Ktoré sú vaše obľúbené filmy? Myslíte si, že patria do kultúrneho dedičstva?

Published by acron.sk