Učenie = mučenie?


Čoskoro budem prváčka na vysokej škole. Budem študovať svoj vysnený odber, medicínu. Už od mala som túžila stať sa lekárkou a ani po mnohých rokoch ma to neprešlo. Na štúdium sa veľmi teším, čo z časti ovplyvňuje aj nútená ročná prestávka, ale určite by som sa tešila aj bez toho. Patrím taktiež medzi tie šťastné deti, ktorých rodičia si môžu bez problémov dovoliť aby ich dieťa študovalo na vysokej škole.

univerzita
 
Je stále viac a viac mladých ľudí, ktorí po strednej škole pokračujú v štúdiu. Často sa však stáva, že si školu vyberú neprávne. Potom sa môže stať, že ich daná škola nezaujíma a ani sa im nedarí. Takže dôležitým a asi úplne prvým krokom k úspešnému štúdiu je správny výber školy. Univerzít, fakúlt a odborov je v dnešnej dobe viac než dosť, takže vybrať si môže naozaj takmer každý. Dôležité totiž je aby to štúdium človeka bavilo. Vysoká nie je povinná a preto by to mala byť skôr záľuba ako povinnosť.
 
Ďalším pomerne frekventovaným problémom sú peniaze. Výška nie je lacná záležitosť. Treba platiť internát, skriptá, cestovanie, jedlo a iné výdavky a mesačná suma sa niekedy vyšplhá dosť vysoko. Avšak aj pre deti, ktoré z tohto hľadiska pochádzajú zo znevýhodnených rodín majú šancu. Existujú rôzne formy štipendií ako sociálne, prospechové a na niektorých fakultách aj motivačné, ktorého výška sa šplhá aj k 1000€ ročne. V susednej Českej republike dokonca ponúkajú aj ubytovacie štipendiá. Taktiež mnoho študentov pracuje popri štúdiu a zvládajú to aj keď to nie je vždy ľahké. Možností je dosť a keď sa chce, riešenie sa nájde.

promoce
 
Čo sa vysokých škôl týka, prekážok v štúdiu sa dá nájsť veľmi veľa. Lenivosť či to že nie sme kontrolovaní rodičmi, vízia radšej pracovať a zarábať si vlastné peniaze alebo zlá partia. Vždy sa dá nájsť dôvod prečo. Vtedy však už nastupuje pevná vôľa, lebo kto chce hľadá spôsoby a kto nechce zas dôvody.

Published by acron.sk