Metal a jeho postupný vývoj do dnešnej podoby

Existuje známy hudobný žáner, ktorý ale jednoducho nemôžeme zaškatuľkovať do jedného pojmu (čo mnohí robíme), pretože má viacero odvetví, ktoré sa kryštalizovali každým desaťročím už od konca 60-tych rokov. U tohto žánru je tých odvetví priveľa, čo vlastne značí o jeho bohatosti a vopred vám poviem, že všetky v článku nespomeniem, nakoľko by sa sem nevošli. Preto sa pokúsim vybrať aspoň jeho najznámejšie podžánre a niečo o nich v skratke napísať. Reč bude o hudobnom štýle zvanom metal.

metal

Ak mám byť ale konkrétnejší, jeho originálny názov je heavy metal, od ktorého sa vlastne začal žáner rozvíjať do viacerých podkategórií. Začalo to koncom 60-tych, začiatkom 70-tych rokov, kedy vznikli kapely ako Black Sabbath, Iron Maiden, Motorhead, čo je vlastne dnes už hudbou našich starších otcov, tak trochu metalový pravek. Predpona heavy vznikla hlavne na základe náročnosti hrania tohto štýlu. Boli to kapely, ktoré sa snažili obohatiť klasický rockandroll o ďalšie akordy, ako aj dĺžku skladieb, tým pádom sa k tomuto štýlu radia i úplní pionieri, kapely Led Zeppelin alebo Deep Purple.

heavy metal

V 80-tych rokov na scénu prichádza tkzv. glam metal, čo boli v podstate rockeri vyznačujúci sa hlavne nápadným imidžom (Poison, Motley Crue, Kiss), no dovolím si tvrdiť, že tá skutočná bomba nastala až príchodom žánru thrash metal, ktorý je u väčšiny metalistov najpopulárnejší dodnes. Heavy metal jeho príchodom chytil rýchlejšiu, údernejšiu, agresívnejšiu podobu, čo pochopiteľne očarilo nejedného mladého (ale i starého) poslucháča. Bolo to konečne niečo novšie a podstatne výraznejšie. Thrash ako aj obrovskú popularitu pojmu metal priniesla predovšetkým kapela Metallica, ale za zmienku určite stoja i kapely ako Megadeth, Slayer, či Anthrax.

club

Thrash metal si drží popularitu i v 90-tych rokoch, kedy je obohatený o kapely ako Sepultura či Pantera. V tomto období už vidíme rozdiel medzi "fotrovskými" kapelami typu Led Zeppelin a novou vlnou úderného, rýchleho, agresívneho thrashu. V tomto období treba spomenúť i podžáner nu-metal krížiaci rap s hardcorom a metalom (Linkin Park, Korn, Slipknot), ale aj zrod subžánru, ktorý uprednostňuje najmä dnešná generácia metalistov a to tkzv. metal-core (Darkest hour, Bullet for my Valentine,  As I Lay Dying). 

Published by acron.sk