Ničí internet naše zmysly?


Viete o tom, že z pravidelného používania internetu strácame určité zmysly? Internet nám bráni ich rozvíjať. Teda internet ani nie, ale my sami pomocou pravidelného surfovania zabúdame pravidelne využívať niektoré naše zmysly. Takisto nám dokonca pravidelná návšteva internetu na niektoré zmysly útočí a obracia ich zlým smerom. Zatiaľ sú tieto veci silnejšie ako my a svoje vrodené psychické vlastnosti obetujeme internetu a internetu ich aj prispôsobujeme. Po jednej stránke sa rozvíjame, kedy máme po ruke množstvo informácií a možností. Na druhej strane nás takýto jednoduchý prístup ku všetkému robí lenivými a dokonca niekedy i zmätenými.
modré pozadí
Ubúda kreativita
Všetko čo nás dnes napadne, nájdeme na internete. Aj tie najabsurdnejšie či najtrúfalejšie alebo dokonca najtajnejšie predstavy. Ľudí už teda nebaví tvoriť a vytvárať si vlastné postrehy či príbehy. Nemajú núdzu o nič, čo by ich v podobe zábavy rozveselilo. Všetko po čom túžia, už nájdu. Hudbu, klipy, príbehy, obrázky, filmy,… všetko. A teda už sa ani nemusíme namáháť niečo si predstavovať a vytvárať sami. Už to určite nájdeme na internete. Naša predstavivosť však lenivie a zaniká.
černobílý obrázek
Stráta pozornosti
Na internete máme na každú tému taký obrovský výber, že už sa nedokážeme sústrediť iba na jednu vec. Kedysi sa ľudia napríklad tešili na jeden film, no dnes rozmýšľame nad stovkami filmov a nedokážeme sa rozhodnúť. Takisto aj informácie či články čítame iba krátko, lebo na internete ich na nás čaká ďalších milión. Chceme si niečo kúpiť, no e-shopy ponúkajú veľa variánt i alternatív. Už sa skrátka nedokážeme sústrediť a zamerať na určitú vec. Sme stále rozptýlení z veľkého výberu a to sa žiaľ prejaví i v momente, kedy vypneme počítač.
Slabne naša pamäť
V našej hlave už nemusíme nosiť toľko informácií, ako nosili naši predkovia. Opäť to isté. Ak niečo neviem, ak mám v určitých informáciách a témach nedostatky, za pár minút sa o tom dočítam na Google či podobných stránkach, ako aj napríklad Wikipédia. Máme pocit, že informácie a zaujímavosti máme stále po ruke, v mobilnom zariadení, či doma na počítači. Preto zabúdame posiľnovať našu pamäť a tá bude len slabnúť.

Published by acron.sk