Ako behať so psom

1.       Ako a kedy začať – U malých a stredných plemien je ideálne začať už okolo deviateho mesiaca ich života, o väčších sa dokonca odporúča o ešte dva alebo tri mesiace neskôr, čiže okolo času, ak má váš pes asi jeden rok. Je to totiž z dôvodu, že svaly šteniatok sa vyvíjajú nepriamo úmerne k ich kostiam a takýto beh by im mohol viac uškodiť ako prospieť. Pri starších psoch je nutné brať na ohľad už aj pomaly zhoršujúci sa zdravotný stav daného psa a práve preto nie príliš namáhať jeho chrbticu, kĺby ako aj srdce. Staršie psy potrebujú viac odpočinku.

procházka

2.       Dĺžka behu a čas –Čas behu sa vyberá podľa ideálneho počasia, aby bola aktivita príjemným zážitkom ako pre vás, tak aj pre vášho miláčika. Tým pádom nie sú ideálne ako najväčšie horúčavy tak ani kosy v zime. Cez letné mesiace je ideálne na beh vyraziť za rána keď ešte nie sú horúčavy a naopak v zime poobede alebo okolo obeda, keď cítiť najviac slnko. Čo sa týka dĺžky behu u šteniatok, je potreba začať postupne na kratších trasách a postupne trasu predlžovať.

3.       Dávajte si pozor –Mladé psy majú tendenciu utekať, majú všade otvorené oči a po vašej zábavnej ceste po meste alebo dedine ich zaujme každá maličkosť. Práve preto ich treba držať na pevnej vôdzke. Pes potrebuje mať aj obojok opatrený so známkou a informáciami o majiteľovi pre prípad stratenia sa. Určite oceníte aj svietiaci obojok pre prípad venčenia vášho domáceho miláčika v tme.

pejsek

4.       Ďalšie rady – Chodievajte behať na lačno, to znamená aspoň hodinu pred behom nedávajte psovi nič jesť. Ak chodievate behať pravidelne, zabezpečte vášmu psovi krmivo s vysokým energetickým výdajom, aby pes vládal a aby svoju poskytnutú energiu využil naplno. Po príchode do vášho spoločného domova z behu skontrolujte vášho psa, či po ceste nechytil kliešťa, blchu alebo nejaké podobné parazity. Dajte mu čerstvú vodu a následne ho nakŕmte.

Published by acron.sk