Ako predísť medzinárodným spoločenským trapasom


Našu, domácu etiketu stolovania poznáme všetci. Vieme ako sa správať pri stole, vieme čo znamená prekrížený príbor na prázdnom tanieri a vieme ako dať zdvorilo hostiteľovi najavo, že si ešte dáme prídavok.
Ale ako to je v zahraničí? Nemáme radi keď sa zahraniční hostia u nás nevedia správať, a pritom, čo ak ich správanie u nás je typické pre ich domovinu?
Aby sme nezanechali podobný dojem na dovolenke my, je vhodné a úctivé získať pred odchodom aspoň minimálne základné poznatky o kultúre a zvykoch krajiny, do ktorej ideme.

oslava

Soľ, korenie a iné dochucovadlá
Francúzi, Španieli, Japonci a Taliani – tieto krajiny patria medzi gastronomické celebrity. Je urážkou kuchára ak si ako hosť vypýtate korenie na dochutenie jedla. Rovnako to platí aj o syre naviac do jedla, alebo kečupe na špagety.

Tekutiny
Najviac alkoholu si užijete pri stolovaní v Rusku. Vodka sa tam pije často a pri každej príležitosti. Páni by mali stíhať piť zarovno ostatnými. Toto však neplatí pre dámy, ktoré môže nejaký ten pohárik vynechať.
V Arabských Emirátoch zas nikdy nevylievajte nedopitý pohár vody. Voda je tu vzácna, preto ňou nikdy neplytvajú. Ak vodu nedopijete ponúknite ju spolusediacemu pri stole.

Pravidlo ľavej ruky
Ak patríte medzi ľavákov, rýchlo sa naučte používať pravú ruku. V Thajsku, Sri Lanke, Indii a v krajinách blízkeho východy je používanie ľavej ruky vrcholom spoločenského trapasu. Ľavá ruka je podľa miestnych zvykov určená len na intímnu hygienu a v minulosti, keď ešte nepoznali toaletný papier sa táto časť tela používala miesto neho.

sushi

Vylízaný tanier
Patrí sa zjesť všetko čo dostanete na tanier…áno, u nás, ale nie v Thajsku, Rusku, Číne a Filipínach. Prázdny tanier je tu symbolom toho, že očakávate prídavok. Takže Vám hostiteľka bude vždy dokladať ďalšie jedlo.

Paličky
Pokiaľ s nimi neviete jesť pokojne si vypýtajte príbor, prinesú Vám ho. V Thajsku Vám prinesú len vidličku a lyžičku. Budete si musieť vystačiť. V tejto krajine je nôž symbolom agresivity, preto ho pri stolovaní nepoužívajú.
V ázijských krajinách  nikdy nezapichujte paličky do ryže. Takto tu ponúkajú jedlo zosnulým.

voda

Zvuky pri jedle
Grganie a mľaskanie je znakom toho, že Vám chutí v Japonsku. V tejto jedinej krajine sú tieto zvuky vítané. Ak tento hlasný prejav chuti do jedla nemáte radi, pripravte sa, že v miestnych reštauráciách si ho užijete až-až.

Published by acron.sk