Domov, ktorý kvitne


Pre svoj byt môžete vybrať z veľkej palety rastlín, ako však vybrať tie správne? Netreba sa báť, že niečo pokazíte. Hlavné je, aby ste do toho išli s chuťou a kreativitou.

květináč

Poďme na to pekne po krokoch:
1.       Najprv si musíte uvedomiť, kto je obyvateľom bytu. Nech sa vám rastlina páči akokoľvek, nesmie byť nebezpečná pre vaše zdravie, čo sa týka nájme alergikov a astmatikov. Taktiež treba vziať do úvahy, či byt neobývajú deti, pre ktoré sú napríklad nebezpečné hoci aj obyčajné kaktusy.

2.       Ďalej treba zvážiť priestory a prostredie, v ktorom žijete. Pre veľa ľudí sú príťažlivé nájme exotické či mäsožravé rastliny, no tie potrebujú veľkú vlhkosť vzduchu a ak je váš byt orientovaný na sever, je to priam nemožné, preto si faktory ako vlhkosť, jas či ako veľa môžete venovať  rastline zo svojho času treba zvážiť dopredu. Tiež by ste pre rastliny mali vyhradiť miesto, ktoré nebude zavadzať vaším každodenným potrebám.

3.       Teraz už je konečne čas na uplatnenie vašej kreativity a vkusu. Môžete sa pohrať s odtieňmi a kombináciami farieb kvetou tak, aby ladili zo stenami, či tapetami. Najprv vyberte typ rastliny a potom konkrétny druh. Porozmýšľajte, či chcete kvitnúcu alebo nekvitnúce rastliny. Je treba dávať pozor ako náročné je o rastlinu sa starať, lebo v pestovaní rastlín sú skúsenosti rozhodujúce.

Zopár tipov:
1.       Niektoré izbové rastliny môžu byť aj užitočné. Napríklad nenáročný svokrin jazyk, gerbera, ktorej jedinou výraznou podmienkou je dostatok svetla alebo lopatkovec, z ktorého len občas treba utrieť prach  je vynikajúcim pomocníkom v čistení vzduchu od toxických látok. Ak sa vám žiadna z nich pre svoj vzhľad nepozdáva sú tu ďalšie (chryzantéma, azalka, antúria,… ), no o niečo náročnejšie na starostlivosť.

kaktus

2.       Pre romantické tipy ľudí je iste zaujímavým návrhom v byte pestovať popínavú rastlinu. Jednou z najjednoduchších rastlín je brečtan popínavý, ktorý je pôvodom z Európy a tak sa o neho nemusíte báť ani v zime. Ťažšie sa už stará o scindapsus eureus, ktorý má podmienok na prežitie oveľa viac, no žlté až zlaté obrazce, ktoré sú neskôr vidieť na listoch za to stoja.

Published by acron.sk