Typy dverí a ich špecifické vlastnosti. Ako ich delíme?

Pred kúpou dverí je vhodné poznať niekoľko ich typov a špecifických vlastností, ktoré sa viažu k dotyčnému prevedeniu. Ide totiž o prvok, ktorý bude následne pravidelne využívanou súčasťou bývania. Mali by nám preto poskytnúť dostatočnú izoláciu, ochranu a súkromie. Je ale pravda, že v súčasnosti sa takisto hľadí na atraktivitu ich dizajnu. Pozrime sa tak na dostupné možnosti.

Na začiatok ich môžeme rozdeliť na tie, čo majú byť umiestnené v interiéri, teda interiérové alebo naopak na tie vonkajšie, čiže vstupné. Aj toto je faktor, ktorému je následne vhodné prispôsobiť ďalšie parametre. A to napríklad z hľadiska materiálu.

dvere z dreva

A v tomto smere je dostupný bohatý výber, ide totiž o materiály ako:

  • Oceľ, nerez, plast, hliník, drevo, sklo, koža

Stáva sa populárnym niektoré materiály takisto vzájomne kombinovať. A každý z nich poskytuje v niečom svoje originálne stránky. Či už kladné alebo záporné, to veľkej miere záleží od individuálnych nárokov a využitia.

Podľa požadovaných vlastností ich delíme na:

U dverí je však najciteľnejšou stránkou i to, akým spôsobom sa otvárajú. A aj z tohto hľadiska existuje niekoľko rozdielnych alternatív. Niektoré zo systémov otvárania majú napr. schopnosť ušetriť miesto a sú tak vhodnejšie do menších miestností, iné naopak predstavujú klasiku, na ktorú sme zvyknutí.

miestnosť, dver

A tou klasikou sú otočné dvere. Teda otváranie smerom do alebo von z konkrétnej miestnosti vďaka tomu, že pánty sú umiestnené na zárubni. Asi všetci sme na tento spôsob zvyknutí, no nevýhodu je fakt, že si pýta dostatočný priestor.

Naopak posuvné dvere predstavujú modernejšiu alternatívu, na ktorú sa však dá pomerne ľahko zvyknúť. A výhodou je už spomenutá úspora miesta, respektíve takéto otváranie šetrí priestorom, ktoré by inak zabralo to otočné.

Kyvné dvere nie sú spájané práve s klasickým rodinným interiérom. Otvárajú sa na spôsob dverí, čo vidíme vo westernoch. Takýto systém sa používa napr. v nemocniciach, reštauráciach a spravidla vo verejných priestoroch.

Published by acron.sk